(Ne)povinnost zimního obutí se blíží

Se začátkem listopadu začíná pro české řidiče období zimních pneumatik. Ačkoliv je podle vyhlášky nemusíte mít povinně nazuté za všech okolností, odborníci každoročně radí na to nespoléhat a své auto ještě před 1. listopadem přezout na zimní. Víme proč!

Vyhláška říká, že je řidič povinen mít na svém voze obuté zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám toto předpokládat. Na první pohled by se mohlo zdát, že pokud nebydlíte v horských oblastech, příliš často zimní pneumatiky za celou zimní sezónu potřebovat nebudete. Policisté to ale mohou vidět jinak než vy…

Stačí takové mrazivé zimní ráno a vozovka se bude třpytit jako královniny šaty ve vánoční pohádce. Co naplat, že v poledne může být třeba 8 stupňů nad nulou a sucho, když vy potřebujete do práce dojet zrovna ráno. A to pak riskujete nejen pokutu od policistů, ale samozřejmě i nehodu.

Počasí vás zkrátka může během zimy zaskočit v jakýchkoliv geografických polohách a je dobré na to být připraven.

V neposlední řadě se můžete v případě nehody na letních(celoročních) pneumatikách přít s pojišťovnou o proplacení škody — pojišťovny se totiž v případě nepřezutých nebo sjetých pneumatik snaží z úhrady škod vyvléci.

A pozor by si měli dát i řidiči vozící tzv. celoroční pneumatiky. Některé z nich požadavky zákona na provoz v zimě splňují, jiné ale ne. Podle zákona musí být na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S (případně M.S, M/S nebo MS). Za zimní dezén se považuje také speciální dezén, u něhož je na bočnici vyznačeno označení ET, ML nebo MPT. Pokud tato písmenka na bočnici své celoroční pneumatiky nenajdete, u policistů vám jako zimní neprojde. A že je na pneumatice vyobrazena sněhová vločka, vám v tomto případě nijak nepomůže.

Pokud tedy ještě nemáte přezuto, měli byste si pospíšit. Legislativní zimní období začíná už za týden a pneuservisy v těchto dnech doslova praskají ve švech. Nepřezouváte-li si auto sami doma, s objednávkou do pneuservisu příliš neotálejte.